Wiedza i empatia

14 września to Światowy Dzień Atopowego Zapalenia Skóry. Hasło przewodnie tegorocznych obchodów „Gdybyście tylko wiedzieli" („If you only knew”) ma uwrażliwiać na potrzeby młodych pacjentów i pokazać, jak mocno choroba ta wpływa na psychikę i społeczny rozwój dzieci i młodzieży. Podkreśla też, jak ważna jest ogólna wiedza o AZS, empatia w każdym z nas i zrozumienie dla tej choroby.

zobacz więcej

Infolinia PTCA dla pacjentów z AZS

Od 1 grudnia 2022 roku pacjenci z AZS mogą skorzystać z nowej odsłony infolinii stworzonej przez partnera kampanii Zrozumieć AZS Polskie Towarzystwo Chorób Atopowych. Pod bezpłatnym numerem 22 164 78 83 chorzy na AZS uzyskają dodatkowe porady na temat metod leczenia i placówek leczących atopowe zapalenie skóry.

zobacz więcej

Światowy Dzień AZS

14 września obchodzimy w Polsce kolejny raz Światowy Dzień Atopowego zapalenia skóry. Tegoroczne obchody skupiają uwagę wokół najpilniejszych potrzeb dzieci i młodzieży z AZS i wsparcia rodzin atopowych.

zobacz więcej

Historia Darii

Daria to 15-letnia dziewczynka chorująca na atopowe zapalenie skóry. Choroba, która jest zaostrzona praktycznie cały czas odciska swoje piętno na jej życiu. Świąd, ból skóry, rozdrapane do krwi rany, frustracja ciągle nawracającą chorobą, reżimem pielęgnacyjnym czy określoną dietą to codzienność nastoletnich pacjentów cierpiących na AZS. Zmuszeni do rezygnacji z wielu aspektów swojego nastoletniego życia izolują się i skupiają na tym by przetrwać kolejny dzień. Niestety na drodze staje im niew

zobacz więcej

Wyniki pierwszego w Polsce badania na temat wpływu AZS na życie młodzieży

Koszmar, cierpienie, depresja, świąd tak nastolatki z atopowym zapaleniem skóry opisują swoją chorobę w pierwszym w Polsce badaniu na temat wpływu AZS na życie młodzieży przeprowadzonym przez Polskie Towarzystwo Chorób Atopowych w ramach kampanii Zrozumieć AZS.

zobacz więcej

Kampania Zrozumieć AZS na Instagramie

Od lutego kampania Zrozumieć AZS dostępna jest również na Instagramie. Zapraszamy do obserwowania i śledzenia naszego profilu.

zobacz więcej

Ankieta dla nastoletnich pacjentów z AZS

Zapraszamy do wypełnienia anonimowej ankiety której celem jest poznanie wpływu atopowego zapalenia skóry na życie nastoletniego pacjenta.

zobacz więcej

Światowy Dzień AZS

Światowy Dzień AZS to międzynarodowe święto osób z Atopowym Zapaleniem Skóry oraz całej społeczności działającej na rzecz walki z tą chorobą. Obchodzony jest 14 września każdego roku w kilkudziesięciu państwach na całym świecie, także w Polsce. Z tej okazji partnerzy kampanii Zrozumieć AZS, Polskie Towarzystwo Chorób Atopowych oraz Fundacja Alabaster przeprowadzili badania z których wynika, że nieskutecznie leczone AZS tworzy lub nasila istniejące zaburzenia w funkcjonowaniu rodziny, nierzadko u

zobacz więcej

Badanie wpływu AZS na życie rodzinne

Polskie Towarzystwo Chorób Atopowych rozpoczęło zbieranie ankiet do pierwszego w Polsce ogólnopolskiego badania na temat wpływu AZS na życie rodzinne i relacje.

zobacz więcej

Już jest! Nowy spot kampanii Zrozumieć AZS

Często pierwszym krokiem by pomóc jest zrozumienie. Zrozumienie z czym pacjenci z atopowym zapaleniem skóry muszą mierzyć się każdego dnia, jak ciężka i nieprzewidywalna jest to choroba, jak trudno znieść świąd i jak bardzo bolą przykre spojrzenia innych oraz wykluczenie.

zobacz więcej

Polski pacjent z AZS wydaje 4 razy więcej na leczenie niż statystyczny Europejczyk!

Zgodnie z raportem European Federation of Allergy and Airways (EFA) z 2018 r. średni koszt ponoszony przez pacjenta w związku z atopowym zapaleniem skóry wynosi 927 EUR/rok (ok. 4150 zł/rok). W Polsce te koszty są znacznie wyższe. Jak pokazują wyniki badania przeprowadzonego w 2020 r. przez Polskie Towarzystwo Chorób Atopowych miesięcznie polski pacjent ciepiący na atopowe zapalenie skóry wydaje średnio aż 810 zł.

zobacz więcej

Debata Polityka Lekowa a w niej temat AZS

W ramach 9. edycji organizowanej cyklicznie przez „Puls Medycyny” konferencji „Polityka lekowa” odbyła się debata online poświęcona zabezpieczeniu leczenia pacjentów między innymi z atopowym zapaleniem skóry w której udział wzięła prof. zw. dr hab. n. med. Joanna Narbutt ekspert kampanii Zrozumieć AZS.

zobacz więcej

Konferencja prasowa online

Zapraszamy na konferencję prasową poświęconą sytuacji dorosłych pacjentów z AZS.

zobacz więcej

Usłyszeć krzyk duszy. Zrozumieć AZS

Odrzucenie ze strony społeczeństwa i niezrozumienie jakiego doświadczają pacjenci oraz ból ciała i duszy to motyw przewodni wyjątkowego projektu zdjęciowego Polskiego Towarzystwa Chorób Atopowych oraz znanego fotografa Jacka Poremby, przygotowanego w ramach kampanii Zrozumieć AZS. - Depresja, frustracja, izolacja, ból to emocje, które każdego dnia towarzyszą pacjentom z atopowym zapaleniem skóry – chcieliśmy je pokazać światu by mógł nas lepiej zrozumieć. – mówi Hubert Godziątkowski prezes

zobacz więcej

SOS ATOPIA

Polskie Towarzystwo Chorób Atopowych rozpoczyna działania online wspierające pacjentów z AZS w czasie kwarantanny społecznej!

zobacz więcej

Koronawirus szczególnie groźny dla pacjentów z atopowym zapaleniem skóry ze współistniejącą astmą!

Obecna sytuacja epidemiologiczna w kraju i na świecie związana z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2 to zagrożenie dla zdrowia i życia pacjentów cierpiących na atopowe zapalenie skóry, szczególnie tych z umiarkowaną lub ciężką postacią choroby – apeluje Hubert Godziątkowski, Prezes Polskiego Towarzystwa Chorób Atopowych. Tu wiek pacjenta już nie ma takiego znaczenia. Najmocniej narażeni są ci pacjenci, u których chorobą współistniejącą jest astma. To aż 35% pacjentów z AZS, dla których zakażenie ko

zobacz więcej

Atopowe zapalenie skóry – choroba, która boli

Ponad 91% pacjentów cierpiących na atopowe zapalenie skóry doświadcza przewlekłego bólu, którego nie sposób uśmierzyć – wynika z ankiety przeprowadzonej przez Polskie Towarzystwo Chorób Atopowych wśród pacjentów z AZS.

zobacz więcej

90% pacjentów doświadcza znaczącego pogorszenia jakości życia w wyniku AZS

90% pacjentów doświadcza znaczącego pogorszenia jakości życia w wyniku AZS – poinformowali na konferencji prasowej eksperci Koalicji na rzecz AZS. Aby zwrócić uwagę społeczeństwa na sytuacje pacjentów dotkniętych atopowym zapaleniem skóry Fundacja Edukacji Społecznej, wspólnie z członkami Koalicji na rzecz AZS, podczas spotkania dla prasy zainicjowała ogólnopolską kampanię społeczną „Zrozumieć AZS”. Inauguracja kampanii zbiegła się w czasie z obchodzonym 14 września Światowym Dniem AZS.

zobacz więcej

Ankieta dla pacjentów z AZS

Zapraszamy do wypełnienia ankiety której celem jest zbadanie po raz pierwszy w Polsce doświadczeń pacjentów chorych na atopowe zapalenie skóry (AZS). Udział w badaniu i wypełnienie ankiety, pozwolą nam na opracowanie raportu dotyczącego sytuacji pacjentów z AZS w Polsce.

zobacz więcej