AZS może utrudniać spokojny sen. Świąd może nasilać się wieczorem i budzić w nocy.1 W związku z tym osoby cierpiące na choroby skóry, m.in. na AZS, częściej cierpią na bezsenność. Wywołuje to efekt domina, czyli zmęczenie następnego dnia, które może skutkować większą liczbą zwolnień chorobowych, wypadków w pracy i wizyt u lekarza.2
Co więcej, AZS, zakłócając cykl snu, może mieć również szkodliwy wpływ na zdrowie psychiczne i zwiększać poziom stresu.3
Objawy AZS często nasilają się w nocy z udowodnionych naukowo powodów4:
- W nocy zwiększa się produkcja mediatorów zapalnych, zmniejsza się zaś produkcja kortykosteroidów, czyli hormonów zapobiegających zapaleniu.
- W nocy Twoja skóra traci więcej wody, co może powodować jej wysuszenie i podrażnienie.
- W nocy mniej czynników Cię rozprasza, co sprawia, że bardziej skupiasz się na swędzeniu skóry.
- Jeśli w twoim pokoju panuje zbyt duża wilgotność, jest zbyt ciepło lub śpisz w nieoddychającej odzieży, Twój organizm się przegrzewa i poci, co potęguje objawy AZS.5
Jak zadbać o higienę snu?
Zaburzenia snu spowodowane AZS w znacznym stopniu wpływają na jakość życia, zwłaszcza gdy problemy te są długotrwałe. Dlatego warto zadbać o higienę snu, która ograniczy negatywny wpływ Twojej choroby na jakość nocnego odpoczynku4:
- Letnia kąpiel przed pójściem spać może pomóc ukoić skórę i zrelaksować organizm.
- Niska temperatura w sypialni pomoże zapobiec przegrzaniu organizmu i nadmiernej potliwości, a nawilżacz zadba o odpowiedni poziom wilgotności powietrza, co zapobiegnie przesuszeniu skóry w nocy.
- Używanie odzieży z naturalnych, przewiewnych materiałów zapobiegnie podrażnieniom skóry.
- Unikanie alkoholu i kofeiny przed snem wpłynie na uspokojenie układu krwionośnego. Substancje te rozszerzają naczynia krwionośne, podwyższając temperaturę skóry, co zwiększa świąd.
- Regularne stosowanie właściwych kosmetyków pomoże zapobiegać utracie wody i przesuszeniu skóry.
- Stosowanie mokrych okładów może zwiększyć skuteczność leków i ukoić skórę.6
Opieka nad osobą z atopowym zapaleniem skóry.
Jeśli Twoje dziecko cierpi na AZS, może doświadczać zaburzeń snu. Brak snu lub jego niska jakość negatywnie wpływa na funkcjonowanie dziecka w ciągu dnia, ale też na życie całej rodziny. Jeśli dzieci z AZS mają zaburzony sen, mogą mieć trudności z obudzeniem się rano, doświadczać wahań nastroju i zaburzeń funkcji poznawczych, co z kolei może wpływać negatywnie na ich naukę w szkole.1 Niespokojny sen może powodować większą podatność na choroby i ból, rozdrażnienie i zaburzenia koncentracji. Dlatego tak ważne jest, aby możliwie jak najbardziej poprawić jakość snu dziecka7:
- Ustal z dzieckiem wieczorną rutynę, taką samą każdego dnia. Codzienna rutyna wpływa na poczucie bezpieczeństwa i przygotowuje organizm do snu.
- Utrzymuj pokój tak ciemny i cichy, jak to możliwe, nawet kilka godzin przed pójściem spać.
- Używajcie urządzeń emitujących niebieskie światło, takie jak telefony komórkowe, telewizor czy monitor komputera wyłącznie poza sypialnią.
Piśmiennictwo:
- Chang YS et al. J Allergy Clin Immunol 2018;142:1033–1040.
- Alomayri W et al. Cureus 2020;12(12):1–9.
- Gupta MA and Gupta AK. Clin Dermatol 2013;31(1):118–126.
- Healthline. Itchy Skin at Night? Why It Happens and What You Can Do About It. Available at: https://www.healthline.com/health/itchy-skin-at-night/. Accessed August 2022.
- Murota H and Katayama I. Allergol Int 2017;66:8–13
- National Eczema Association. Bathing, Moisturizing and Wet Wraps. Available at: https://nationaleczema.org/bathing-moisturizing-and-wet-wraps/. Accessed August 2022.
- National Eczema Association. Advice From a Paediatrician to Help Your Child With Eczema Get Good Sleep. Available at: https://nationaleczema.org/helping-your-child-with-eczema-sleep/. Accessed August 2022.